۱۳۹۵/۱۰/۰۲

مراسم مدال خورشیدی که به همت موسسه فرهنگی هنری کارنامه و همراهی دانشگاه تهران از سال ۹۴ برای معرفی بهترین طراحی صحنه در حوزه تئاتر،سینما و تلویزیون و معرفی برترین استاد و پژوهش گر در عرصه طراحی صحنه شروع به فعالیت کرده است، چهارشنبه شب با حضور هنرمندان و چهره های مطرح فرهنگی برگزیدگان دومین دوره خود را معرفی کرد.در این مراسم امیر اثباتی، دبیر دومین مراسم «مدال خورشیدی» با تسلیت درگذشت جعفر والی (بازیگر) و نیما طباطبایی( فیلمساز) گفت: معتقدم از طراحی لباس نباید غافل بود چون به اندازه‌ی طراحی صحنه اهمیت دارد و امیدوارم سال آینده این جایزه در هر سه عرصه‌ی سینما، تئاتر و سریال درنظر گرفته شود.
 
اثباتی افزود: به نظر می‌رسد برگزاری بزرگداشت و یادبود برای استادان طراحی صحنه نیز از کارهای لازم است تا جوانان با تاریخ این حرفه و هنر آشنا شوند.
 
اثباتی در پایان گفت: انگیزه من از حضور در این دوره کمک به فراهم شدن زیرساخت‌های این حرفه به خصوص تربیت نیروی انسانی و آموزش صحیح بوده است. با کمال تاسف شرایط فاجعه‌باری در حوزه پژوهش طراحی صحنه نیز وجود دارد و دریغ از یک منبع معتبر درباره تاریخچه این هنر حتی در سال‌های اخیر.

 


 
نگار اسکندرفر مدیر موسسه فرهنگی هنری کارنامه که از بانیان این مراسم بوده است، نیز در سخنانی با یادی از عباس کیارستمی که در زمان حیاتش در این موسسه تدریس می‌کرد، گفت: امسال جای ناصر تقوایی نیز در این موسسه خالی است و امیدوارم دوباره برگردد و کلاس‌هایش را برگزار کند.
 
اسکندرفر درباره برپایی جایزه طراحی صحنه نیز گفت: انگیزه ما برای این برنامه این بود که صحنه که بخشی از نمایش است در تئاتر بسیار مهجور افتاده و با وجود سالن‌های کوچک و اجراهای متعدد در یک سالن مشخص نیست تکلیف طراحی صحنه چه می‌شود. باید مسئولان به این مساله توجه کنند چون زنجیره سالن‌های زیر پله‌ای روز به روز بلندتر می‌شود و برای افراد عاشق تئاتر هم چاره دیگری نیست.

 


 
در ادامه برگزیدگان بخشهای مختلف این مراسم به شرح زیر معرفی شدند:
 
برترین طراحی صحنه سال تئاتر
 
دکتر علی رفیعی برای طراحی صحنه نمایش 
«خاطرات و کابوس های یک جامه دار»
 
برترین طراحی صحنه سال سینما

 


 
امیر حسین قدسی برای طراحی صحنه فیلم 
«اژدها وارد می شود»
 
برترین طراحی صحنه سال سریال:
 
حسن روح پروری برای طراحی صحنه سریال 
«شهرزاد»
 
برترین استاد و پژوهش گر در عرصه طراحی صحنه سال ۹۵:
 
پیام فروتن

 


 
این جایزه‌ که به نام خسرو خورشیدی (پیشکسوت طراحی صحنه) نامگذاری شده است، به همت مؤسسه‌ی فرهنگی-هنری «کارنامه» و دانشگاه تهران برپا شده استد با رای گیری از ۸۰ چهره فعال در عرصه طراحی صحنه و نظرسنجی عمومی از مخاطبین به برندگان این دوره تعلق گرفت.
 
در این مراسم که در سالن شهید آوینی دانشکده هنرهای زیبا در دانشگاه تهران برگزار شد، چهره‌هایی نظیر احمد مسجد جامعی، محمد رحمانیان، اصغر همت، محسن شاه ابراهیمی، امیر پوریا، محمدرضا ایمانیان، مسعود محرابی، ناصر آقایی، محسن شاه ابراهیمی، رضا مهدی زاده، هوشنگ گلمکانی، لیلا شقاقی، ندا خدادادی، ادنا زینلیان، فریدون علیاری، و عباس یاری در کنار داشجویان، هنرمندان و استادان این رشته حضور داشتند.
 

نظر شما در مورد این نوشته

نام و نام خانوادگی:
 
ایمیل:
نظر:
 
کد امنیتی: